Άλωσε την Πόλη και έβαλε πλώρη για πρόκριση! (video)

Άλωσε την Πόλη και έβαλε πλώρη για πρόκριση! (video) Empty Άλωσε την Πόλη και έβαλε πλώρη για πρόκριση! (video)

Δημοσίευση  olaprasinagr Παρ Φεβ 03, 2017 12:27 pm

Άλωσε την Πόλη και έβαλε πλώρη για πρόκριση! (video) ImageHandler2

Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς, Σίνγκλετον, Φελντίν και Καλάθη πέρασε νικηφόρα από την Κωνσταντινούπολη ανήμερα των γενεθλίων του επικρατώντας 84-79 της Γαλατά για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βρέθηκε σε τρομερή μέρα από τη γραμμή των 6,75μ. μετρώντας 16/31 εύστοχα τρίποντα και πανηγύρισε τη δωδέκατη νίκη του σε 21 παιχνίδια στη διοργάνωση στη μέρα συμπλήρωσης 109 χρόνων.

Κορυφαίοι για τους «πράσινους» οι Τζέιμς, Σίνγκλετον και Φελντίν που σκόραραν 18, 15 και 15 πόντους αντίστοιχα ενώ με δέκα πόντους τελείωσε το ματς ο Καλάθης ενώ μοίρασε και επτά ασίστ.

Κακές συνήθειες…

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο σε ένα ακόμα παιχνίδι στη φετινή σεζόν καθώς μετά το τρίποντο του Φελντίν (0-3) στο ξεκίνημα του ματς δέχτηκε ένα σερί 12-0 από τη Γαλατά με αποτέλεσμα να κυνηγάει στο σκορ όλο το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έδειξαν τεράστια κενά στην άμυνά τους επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πετύχουν εύκολα καλάθια με τον Πλάις σε αυτή την περίοδο να κάνει μεγάλη ζημιά στη ρακέτα. Ο Γερμανός σέντερ στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να πετύχει εννιά πόντους και να δημιουργήσει μεγάλα ρήγματα κάτω απ’ το καλάθι του Παναθηναϊκού.

Απ’ την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, στην επίθεση προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με σουτ από τα 6,75μ. και ευτυχώς βρίσκονταν σε καλή μέρα καθώς στο τέλος του δεκαλέπτου είχαν 4/7 τρίποντα αλλά η «πληγή» των 24 πόντων που δέχτηκαν στην άμυνά τους ήταν μεγάλη. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήγαν στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγούμενοι 24-18 με τον Τζέιμς να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό τρίποντο buzzer beater στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Άλωσε την Πόλη και έβαλε πλώρη για πρόκριση! (video) Fhjgjkghjmnj
]
Συνήλθε και αγρίεψε!

Στη δεύτερη περίοδο οι φωνές του Τσάβι Πασκουάλ φάνηκε να πιάνουν τόπο. Οι «πράσινοι» έσφιξαν την άμυνά τους, στην επίθεση ο Τζέιμς ήταν εκείνος που κρατούσε την μπαγκέτα τόσο στην οργάνωση όσο και στο σκοράρισμα και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά.

Μάλιστα, μετά το πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι σαν να πετάχτηκαν ξαφνικά απ’ τον λήθαργο καθώς και με ένα σερί 13-0 κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και από το 31-21 να φτάσουν στο 31-34 παίρνοντας και το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα.

Σε αυτή την ανατροπή πρωταγωνιστές για ακόμα μία φορά ήταν οι Τζέιμς, Σίνγκλετον αλλά και ο Παππάς που με την ενέργειά του κατάφερε να δώσει ώθηση στην ομάδα του. Ωστόσο, τα σκαμπανεβάσματα στην άμυνα δεν εξαλείφθηκαν και ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να «χτίσει» μία διαφορά «ασφαλείας» πριν το ημίχρονο αφού οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 40-43. novasports